Vacuum

Siła wiatru jest jednym z istotniejszych obciążeń przekazywanych na dachy płaskie. Istnieje co najmniej kilka sposobów jej przeciwdziałania: łączenie mechaniczne, klejenie pasmowe lub na całej powierzchni, balastowanie. Nie zawsze jednak pęd powietrza jest naszym wrogiem - może nawet stać się sprzymierzeńcem.Firmie Protan udało się przetestować i zrealizować pomysł wykorzystania siły ssącej wiatru do zamocowania membrany PVC Protan SE do dachu. Tak powstał pomysł dachu podciśnieniowego Vacuum, w którym stosuje się specjalne wywietrzniki dachowe. Konstrukcja czapki wywietrznika sprawia, że wiejący wiatr powoduje podciśnienie pod membraną, która dzięki temu zjawisku szczelnie przylega do powierzchni dachu lub izolacji termicznej.

Wykonanie dachu w systemie Vacuum jest nieco trudniejsze niż zwykłego dach, gdyż wymaga sporej wiedzy inżynierskiej na temat samej konstrukcji przegrody dachu oraz wyjątkowej staranności przy wykonywaniu izolacji paroszczelnej na dachu. Cały sukces systemu leży bowiem w odpowiednim zabezpieczeniu przed przenikaniem powietrza spod przegrody, dlatego należy najpierw przeanalizować, czy jest ona dla powietrza zamknięta, czy otwarta. Z tego powodu system ten nie jest zalecany do dachów stalowych, natomiast doskonale sprawdza się na dachach betonowych, zarówno nowych jak i remontowanych. Warunkiem zastosowania systemu Vacuum na dachu remontowanym jest szczelność starego pokrycia i jakość jego przymocowania do podłoża dachu.

System Vacuum, od lat spotykany na dachach w państwach skandynawskich, został zastosowany po raz pierwszy w Polsce w roku 2007 podczas remontu dachu budynku urzędu marszałkowskiego we Wrocławiu.